Chroń środowisko zawsze rozpalając w kominku w prawidłowy sposób
Zapewne zdałeś sobie sprawę, że możesz zmniejszyć emisje cząstek stałych ze spalania drewna, zamieniając stary piec na czysto spalający piec, kominek lub wkład kominkowy na drewno.
Ale czy wiesz, że możesz jeszcze bardziej zredukować emisję cząstek stałych, po prostu rozpalając ogień w określony sposób?
Jak prawidłowo rozpalić piec na drewno?
Jeśli prawidłowo rozpalisz piec lub kominek, zmniejszysz emisję cząstek o 50-80%. Powoduje to zmniejszenie ilości sadzy i popiołu, zapewnia lepsze zaopatrzenie w tlen i oznacza, że czas do pierwszego dołożenia drewna znacznie się wydłuża. Rozpalanie ognia od góry do dołu oznacza dość ciasne ułożenie polan, a następnie rozpalenie małego ognia na szczycie stosu, tak aby ogień płonął w dół. Piec szybciej osiąga temperaturę pracy, a gazy spalają się wydajniej. Prawidłowe rozpalanie i podtrzymanie ognia może również zapobiec zapaleniu się sadzy w przewodzie kominowym i zmniejszyć ryzyko pożaru domu. Pożary przewodów dymowych są często spowodowane nieefektywnym spalaniem drewna.
Rozpal ogień w prawidłowy sposób
Oto kilka prostych kroków do przyjaznego dla środowiska rozpalania ognia.
Zacznij od umieszczenia dwóch dużych polan na dnie komory spalania.
Następnie umieścić warstwę drewna rozpałkowego na wierzchu polan, a najlepiej kilka warstw niezbyt ściśle.
Na warstwie drewna rozpałkowego ułóż 2-3 kawałki podpałki. Jeżeli używasz jako podpałki papieru gazetowego, powinieneś wiedzieć, że tworzy on niepotrzebną ilość popiołu i przyczynia się do powstawania większej ilości sadzy, która jest szkodliwa dla środowiska.
Ostatni krok jest prosty, zapal podpałkę i lekko przymknij drzwi, zostawiając je uchylone do czasu podczas gdy ogień odpowiednio się roznieci.
Dopiero gdy kominek jest gorący po ok. 15 minut, możesz wyregulować zawory.
Lepiej dokładać nowe drewno częściej, w mniejszej ilości (jedno polano o sporej wielkości).
Zapewnij wystarczającą ilość powietrza
Otwórz wszystkie zawory w piecu. Pozostaw drzwi lekko uchylone przez pierwsze kilka minut, aż ogień się rozpali.
Ważne jest, aby nie zamykać zaworów tak bardzo, że płomienie wygasną. Drewno powinno zawsze palić się widocznym płomieniem.
Upewnij się, że do domu dostaje się wystarczająca ilość powietrza, aby piec miał wystarczającą ilość tlenu do spalania.
Wentylator kuchenny oraz system mechanicznej wentylacji wyciągając powietrze z domu ogranicza ciąg w kominie.
Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, ryzyko pożaru sadzy i komina jest znacznie mniejsze.
Tom Erik Galambos z Feiermesternes Landsforening
Co można zrobić źle?
Niewłaściwe spalanie drewna, takie jak powolne rozpalanie i niska temperatura, będą prowadzić do wzrostu emisji pyłu do powietrza.
Stosowanie niesezonowanego, wilgotnego drewna opałowego powoduje 10-30 razy większe powstawanie sadzy i emisje cząstek stałych niż suche, sezonowane drewno opałowe.
Zapomnij o gazecie jako podpałce. Zamiast tego używaj kory brzozowej, wiórów drzewnych i podpałek.
Unikaj dławienia dopływu powietrza, aby piec palił się przez długi czas
Palenie bez płomienia podwajają emisję dwutlenku węgla i cząstek.
Trzy dobre powody, by „rozpalić to dobrze”
Rozpalanie od góry jest najważniejsze, ponieważ jest dobre dla środowiska, ale są jeszcze inne ważne powody, aby prawidłowo rozpalić ogień. Oto trzy:
Ogranicza zanieczyszczenia środowiska
Prawidłowe układanie polan, rozpalanie od góry i zapewnienie dobrego ciągu powoduje również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i cząstek stałych, zmniejszając w ten sposób lokalne zanieczyszczenie powietrza. Drewno opałowe jest odnawialnym źródłem energii i dlatego jest bardziej przyjazne dla klimatu niż ogrzewanie na paliwa kopalne .
Jest bezpieczniej
Jeśli prawidłowo rozpalisz ogień i bezpiecznie go podtrzymujesz, będziesz lepiej dbał o swój piec. Oznacza to mniej konserwacji, czystsze szyby i mniejsze ryzyko pojawienia się sadzy i zapalenia się przewodu kominowego.
Spalanie drewna opałowego zapewnia również ogrzewanie pomieszczeń w przypadku awarii zasilania i ogólnie oszczędza energię elektryczną, przyczyniając się do niezawodności krajowych dostaw energii.
Oszczędzasz pieniądze
Prawidłowe rozpalanie i podtrzymanie ognia, lepiej wykorzystuje drewno opałowe, osiągając nawet dwukrotnie więcej ciepła w domu. To oszczędza pieniądze.
Jak rozpoznać, czy drewno opałowe jest suche?
Suche drewno opałowe jest lekkie i ma głębokie pęknięcia. Uderz dwoma polanami o siebie, powinno to brzmieć jak kij uderzający piłkę.
Jeśli wszystkie stare piece na drewno zostaną zastąpione nowymi, czystymi piecami i jeśli będą używane zgodnie z instrukcją obsługi, udział w całkowitej emisji cząstek zostanie radykalnie zmniejszony. W międzyczasie możesz z czystym sumieniem siąść przy swoim piecu na drewno, mając pewność, że cieszysz się ciepłem przyjaznego dla środowiska kominka.
Jeśli użyjesz niesezonowanego drewna opałowego (o wilgotności powyżej 20%), emisja sadzy i cząstek będzie 10 do 30 razy większa niż w przypadku suchego, sezonowanego drewna.
Kominiarz i konserwacja kominka
Jeśli chcesz, aby Twój piec na drewno palił się intensywnie, będziesz musiał skonsultować się z lokalnym serwisem kominiarskim w sprawie wymagań dotyczących czyszczenia przewodu kominowego i zdecydować, czy Twój komin może wymagać częstszego serwisu. Ponadto ważne jest, aby sprawdzać swój piec na drewno przed każdym sezonem grzewczym i wymieniać zużyte części, takie jak uszczelki drzwi, i sprawdzać, czy coś nie jest zepsute. Dowiedz się więcej o konserwacji Twojego kominka w Instrukcji montażu i obsługi.
Dlaczego warto wybrać czysto spalający piec firmy Scan?
Nowy kominek firmy Scan to bezpieczny wybór, niezależnie od tego, czy wymieniasz stary piec opalany drewnem, czy instalujesz zupełnie nowy kominek. Wybierając czysty piec pomożesz zredukować emisję cząstek nawet o 90%, jednocześnie osiągając 40% większą wydajność z każdego polana.