Wskazówki dotyczące pieca na drewno
Oto najlepsze wskazówki dotyczące pieca opalanego drewnem.
Oto najlepsze wskazówki dotyczące pieca opalanego drewnem.
Kto z nas nie siedział i nie cieszył się widokiem płomieni wspaniałego pieca na drewno, tworzącego przytulną, ciepłą i zachęcającą atmosferę do dzielenia się z przyjaciółmi lub rodziną. Jest to dla nas wszystkich nieodparte wspomnienie i wizja. Piece na drewno odgrywają znaczącą rolę w domach na całym świecie od dosłownie setek lat, zarówno jako podstawowe źródło ciepła, jak i źródło gotowania dla pokoleń rodzin. Jednak niektórzy ludzie wciąż nie znają tej koncepcji, więc jeśli jesteś nowym właścicielem lub osobą rozważającą zostanie nowym właścicielem i po prostu szukasz małej porady, oto najlepsze wskazówki dotyczące Twojego pieca opalanego drewnem.
Zawsze bierz pod uwagę ilość dymu wydobywającego się z pieca na drewno; duża ilość dymu wskazuje, że ogień nie pali się prawidłowo i należy się nim zająć. Nie popełniaj błędu, wierząc, że możesz przyjąć założenia na podstawie samego widoku ognia w palenisku. Zawsze najlepiej jest sprawdzić na zewnątrz ilość dymu wydobywającą się z przewodu kominowego. Przyjrzyj się dobrze kominowi i określ poziom wydobywającego się dymu. W większości przypadków niewielka ilość dymu jest normalna, ponieważ podczas prawidłowego spalania suchego drewna wydobywa się trochę bezzapachowego dymu i trochę pary wodnej. Jeśli jednak dym wydobywający się z przewodu kominowego jest gęsty i czarny, oznacza to problem ze spalaniem. Zazwyczaj w takim przypadku ogień może nie być wystarczająco intensywny i dlatego należy mocniej otworzyć dopływ powietrza do spalania.
Wiele osób patrzy na piec opalany drewnem i dochodzi do wniosku, że ograniczenie dopływu powietrza do spalania jest tym, na czym najlepiej się opiera. Jednak tak nie jest, każdy ogień musi być zasilany tlenem, aby mógł się rozwijać. Piec na drewno zapewnia jedynie bezpieczną komorę do spalania drewna i zawiera złożony system umożliwiający przedostanie się tlenu do komory w celu uzyskania optymalnej wydajności. Prawdę mówiąc, nie jest to zbyt skomplikowane; dźwignia po jednej stronie urządzenia po prostu otwiera się szerzej, umożliwiając większy wlot powietrza i uzyskiwanie większego ognia, równomierne zamknięcie wlotu powietrza tłumi ogień, zapewniając niższy płomień. Jeśli masz problemy z zapewnieniem jasnego spalania w piecu, przyczyną jest głównie brak świeżego powietrza. Wystarczy sprawdzić wskaźnik temperatury pieca, aby upewnić się, że jest prawidłowo otwarty, aby nie zakłócić dopływu świeżego powietrza, którego potrzebuje.
Dla nowych właścicieli pieców opalanych drewnem zaskoczeniem jest to, że nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do spalania w ich piecach. Różne gatunki drewna charakteryzują się różnymi właściwościami w zakresie sposobu spalania. Na przykład niektóre rodzaje drewna mają ścisłą strukturę wewnętrzną, który sprawia, że drewno pali się znacznie dłużej, podczas gdy inne cechują się bardziej luźną strukturą komórkową, co pozwala im palić się dość szybko. W idealnym przypadku, drewno odpowiednio sezonowane i wolno palące się w wysokiej temperaturze jest tym, na czym piec będzie się dobrze rozgrzewał i będzie pracował z najlepszą wydajnością. Szybko palące się drewno to drewno iglaste i jest zwykle tańsze niż drewno liściaste lepszej jakości. Miękkie drewno z pewnością może być używane w połączeniu z twardym drewnem, aby uzyskać różną temperaturę i jest to opłacalny wybór, ale zawsze zaleca się użycie jakiejś formy twardego drewna, szczególnie jeśli zamierzasz ogrzewać przez długi czas bez konieczności ciągłego dokładania opału.
Piece opalane drewnem wymagają bardzo niewielkiej konserwacji, ale jak każde urządzenie w domu, które jest stale używane, ważne jest, aby przeprowadzić te czynności regularnie. Zaleca się, aby co kilka cykli spalania poświęcić trochę czasu na wyczyszczenie urządzenia. Nie ma potrzeby każdorazowego dokładnego czyszczenia paleniska, ponieważ utrzymywanie minimalnej ilości popiołu umożliwi odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy jego dnem a ułożonym drewnem. Niewielka ilość popiołu pozostająca w urządzeniu pomoże również dłużej chronić podłogę pieca jako dodatkową izolację.
Najlepszym sposobem na zapewnienie długotrwałej żywotności pieca jest dostosowanie nawyków dotyczących regularnego i ogólnego czyszczenia, ale ważna jest również coroczna konserwacja. Na przykład najlepiej raz w roku wezwać fachowca w celu sprawdzenia urządzenia pod kątem ewentualnych nieszczelności lub uszkodzeń wymagających naprawy. Podczas tej kontroli, co jest istotne ze względów bezpieczeństwa, powinien zostać również wyczyszczony przewód kominowy. Kreozot gromadzi się w przewodzie kominowym i urządzeniu, i może nie tylko utrudniać optymalną pracę pieca, ale może również powodować ryzyko pożaru. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa zawsze zalecamy coroczną konserwację jako niezbędną.
Eksperci często mówią o rozpalaniu od góry do dołu i od dołu do góry. My zalecamy metodę z góry na dół. Dzięki temu wytwarza się mniej sadzy i popiołu, zapewnia się lepszy dopływ powietrza i sprawia, że pierwszy załadunek drewna wystarczy na dłużej.
Po prostu układaj drewno w stos, aby umożliwić prawidłowy przepływ tlenu i zapal podpałkę z góry stosu. Pozwala to płomieniowi przesuwać się w dół, a nie w górę, a tym samym wydłuża czas spalania drewna w palenisku, zapewniając bardziej ekonomiczne spalanie. Ta metoda rozpalania ognia daje również szansę, że piec osiągnie optymalną temperaturę spalania szybciej niż w przypadku rozpalania od dołu.
Piec opalany drewnem jest jednym z najbardziej energooszczędnych i ekonomicznych sposobów ogrzewania domu. Wydaje się, że ciepło promieniujące z urządzenia dociera do każdej części nawet największego domu, zapewniając wyższą temperaturę otoczenia. Dlaczego nie wypróbować naszych sprawdzonych wskazówek i porad przy następnym użyciu pieca, aby mieć pewność, że ogień będzie palił się jaśniej i dłużej za każdym razem?