Jak usunąć sadzę z szyby pieca

Przytulny, migoczący ogień w piecu opalanym drewnem to jedna z najważniejszych atrakcji zimy. Ale, och! Frustracja poczerniałych szyb, zasłaniających widok płomieni i żarzących się kłód! Na szczęście mamy świetne wskazówki, jak łatwo usunąć czarną sadzę z pieca opalanego drewnem, a przede wszystkim unikać sadzy.

Dlaczego szyba w kominku pokrywa się sadzą?

Głównymi powodami powstawania sadzy na szybach pieca jest spalanie wilgotnego, niesezonowanego drewna opałowego lub brak dopływu wystarczającej ilości powietrza do pieca. Pamiętaj, aby w fazie rozpalania ognia pozostawić przepustnicę szeroko otwartą i uchylone drzwi. Upewnij się także, że palisz prawidłowo, tak aby pasowało do Twojego kominka lub pieca – jeśli masz duży kominek, jest on zbudowany tak, aby wytrzymać duży ogień. Optymalne  techniki rozpalania i gaszenia ognia opisano w instrukcji obsługi produktu.  Dobrym pomysłem jest również poproszenie kominiarza o sprawdzenie, czy komin jest w dobrym stanie, podczas następnej wizyty kominiarza.

Czyszczenie szyby pieca

Jeśli użyjesz suchego, sezonowanego drewna opałowego i rozpalisz ogień tak, aby piec szybko osiągnął temperaturę roboczą, sadza będzie minimalna, co z kolei oznacza mniej czyszczenia i konserwacji.

Morten Seljeskog, badacz w SINTEF Energi AS

System Air Wash utrzymuje szybę pieca w czystości

Kominki Scan mają wbudowany system Air-Wash, który pomaga utrzymać szyby w czystości podczas palenia. Jeśli szkło poczernieje, wystarczy rozpalić ogień na krótką chwilę. Podnosi to temperaturę paleniska na tyle, aby wypalić całą sadzę z szyb. 

Ale nawet przy  prawidłowym rozpalaniu ognia i technice doglądania ognia, jest rzeczą naturalną, że szyba nieco czernieje w trakcie długiego sezonu grzewczego. To kolejny powód, aby regularnie czyścić szyby kominka przez cały sezon.

Jak usuwać sadzę z szyby kominka

Nie potrzebujesz specjalnych środków czyszczących ani sprzętu, aby usunąć sadzę z pieca opalanego drewnem. Popiół drzewny i woda łączą się, tworząc rodzaj ługu, który w dawnych czasach był jednym ze składników do produkcji mydła.

Wszystko czego potrzebujesz to 4 standardowe artykuły gospodarstwa domowego.

  1. Gumowe rękawiczki do ochrony rąk (użyliśmy rękawic do mycia naczyń)
    Mieszanka popiołu i wody jest bardzo zasadowa, a zatem żrąca, dlatego ochrona rąk jest koniecznością.
  2. Papier kuchenny lub gazeta
  3. Mała ilość wody w misce
  4. Metalowa miska do usuwania nieczystości po czyszczeniu

Jak myć szyby w kominku:

Metoda ta jest tania, skuteczna i ekologiczna. Pamiętać! Przed uruchomieniem kominek musi całkowicie ostygnąć!

  1. Zwilż papierowy ręcznik kuchenny w odrobinie wody i ostrożnie dotknij nim popiół drzewny wewnątrz pieca.
Przygotowanie do mycia szyb w kominku
Nabranie popiołu aby myć szyby w kominku

2. Teraz, trzymając papier stroną z popiołem skierowaną w stronę szyby pieca, dobrze ją potrzyj.  
Jeśli szyba jest bardzo brudna, może zaistnieć potrzeba kilkukrotnej wymiany papieru, aby usunąć całą sadzę. 
 

3. Na koniec przetrzyj czystym papierem zwilżonym wyłącznie wodą i podziwiaj czyste, błyszczące szkło.

Końcowe czyszczenie szyby kominkowej

Film instruktażowy pokazujący, jak oczyścić szybę pieca z sadzy:

W tym samouczku wideo znajdziesz przewodnik krok po kroku dotyczący usuwania sadzy z szyby pieca.

Czyszczenie zewnętrznych części kominka

Do czyszczenia zewnętrznej części kominka nie należy używać wody, mleczka do szorowania, spirytusu ani żadnych innych środków czyszczących. Użyj suchej szmatki lub szczotki do kurzu, pamiętając, że kominek można czyścić dopiero po całkowitym ostygnięciu.

Dzięki lśniącej, czystej szybie w piecu płomienie będą wspaniale się prezentować, a Ty będziesz mógł zwinąć się w kłębek na kanapie i cieszyć się ciepłem z czystym sumieniem.